Tym artykułem, chcę rozpocząć serię postów przedstawiających Rybnik na pocztówkach z czasów PRL.

Mam nieodparte wrażenie, że między innymi ze względu na panujący wtedy ustrój polityczny, chcemy od tak zapomnieć o tym okresie w historii Polski. Bądź co bądź, wielu z was dobrze pamięta długie kolejki, bony towarowe, milicję, stan wojenny czy Pewexy. Czasem gdy publikuje zdjęcia z tamtych lat, rozpętuję lawinę komentarzy – komentarzy ze wspomnieniami. Może nie było dobrze, wielu uważa, że tak źle też się nie działo. Nie mi oceniać, urodziłem się w III RP, a o PRLu głównie wiem tyle ile usłyszałem w opowiadaniach moich rodziców, teściów, dziadków oraz znajomych.

Cieszmy się widokiem tamtych lat, uwalniając przy tym jedynie pozytywne wspomnienia.

Rybnik PRL - Rynek

Rybnicki rynek. Wprawne oko zauważy drogę dookoła płyty rynkowej. Widoczne są różnice w kolorystyce elewacji budynków, a kamienica w której aktualnie mieści się sklep „Barbara” ze względu na zmienione zadaszenie wygląda aktualnie zupełnie inaczej. Stempel pocztowy z 1970 roku.

Rybnik PRL - Rynek

Rynek nieco z innej strony. Widok na kamienice znajdujące się po lewej stronie, patrząc z rynku na ulicę Raciborską. Teraz widzielibyśmy parę siedzib banków oraz restaurację Pizza Hut :) Zdecydowanie bardziej podoba mi się wcześniejszy widok… Pocztówka prawdopodobnie z 1972 roku.

Rybnik PRL - Teatr Ziemi Rybnickiej

Teatr Ziemi Rybnickiej, oddany do użytku 4 grudnia 1964 r. W 2006 roku przeszedł gruntowną modernizację. Teraz część elewacji przysłonięta jest ogromnym, widocznym z daleka telebimem. Widokówka prawdopodobnie z 1969 roku.

Rybnik PRL - Nieistniejący Dworzec PKS

Nieistniejący już Dworzec PKS. Nowoczesny jak na czasy PRL budynek, z kasami biletowymi, poczekalnią i jadłodajnią, został wybudowany w 1971 roku. Niestety wyburzony w 2010 roku, a na jego miejscu postawiono sklep „Biedronka” oraz stację paliw „Statoil”. Stempel pocztowy z 1975 roku.

Rybnik PRL - Plac Wolności

Plac Wolności. Niesamowita ilość zieleni i wyłożony na ulicy bruk – tzw. kocie łby. W latach 2006 – 2007 przeszedł gruntowną przebudowę, to wtedy pojawiła się na nim fontanna. Stempel pocztowy z 1975 roku.

Rybnik PRL - Dworek

Widok na osiedle Dworek i sąsiadujący z nim pawilon handlowy. W latach 90tych na znajdujące się w nim sklepy mówiliśmy – „Nasz Sklep”, „Warzywniok”, „Mjynsny”. Stempel pocztowy z 1977 roku.

Rybnik PRL - Sąd

Sąd, czyli dawny zamek Piastów śląskich. Aktualnie o odświeżonej elewacji. Na pocztówce wyraźnie przeważa zieleń w postaci drzew i krzewów, których teraz nie pozostało zbyt wiele. Widokówka prawdopodobnie z 1980 roku.

Rybnik PRL - Stodoły, ośrodek sportów wodnych nad zalewem

Ośrodek sportów wodnych nad zalewem – Rybnik Stodoły. Do dziś miejsce odpoczynku, żeglugi i przystań dla zmęczonych drogą rowerzystów. Stempel pocztowy z 1989 roku.

Rybnik PRL - Bazylika św. AntoniegoRybnik PRL - Kościół Matki Bożej Bolesnej

Symbol miasta, a raczej jego dwa symbole. Bazylika św. Antoniego oraz kościół Matki Boskiej Bolesnej. Zagospodarowanie terenu przed budynkami wygląda aktualnie zupełnie inaczej – przede wszystkim, zostało wyłączone z ruchu. Przy bazylice widoczny kiosk, który funkcjonował jeszcze do niedawna. Patrząc na powyższe widokówki mam wrażenie, że mieliśmy kiedyś zdecydowanie więcej otaczającej nas zieleni. Może w ten sposób starano się, podkoloryzować życie w PRL?

Stempel pocztowy na pocztówce ze „Starym Kościołem” z 1986 roku, na pocztówce z bazyliką z 1985 roku.

* Pocztówki pochodzą z prywatnego zbioru autora. Zostały one zdigitalizowane oraz poddane obróbce graficznej, usuwającej zgięcia i zabrudzenia. Wszelka republikacja jedynie za zgodą autora.