Vitkovice
Vitkovice jako wieś po raz pierwszy została wspomniana w dokumencie z 1357 roku, akutalnie jest to jeden z obwodów miejskich Ostrawy. W 1828 roku wybudowano w niej hutę stali która w kolejnych latach została rozbudowywana.
Zabytki które znajdziemy w Vitkowicach:
- neogotycki kościół św. Pawła z 1880 – 1886 roku,
- ratusz z 1901 – 1902 roku,
- część Huty Vitkowice.
Huta Vitkovice
Założona w 1828 roku huta w Vitkovicach została nazwana na cześć właściciela – Hutą Rudolfa. Jej lokalizacja związana była m.in z dostępnością do dużego złoża węgla i rzeki Ostrawica. Dlatego też obszar huty (Dolny Obszar Vitkovic) był w stanie zapewnić w jednym miejscu wydobycie i przetwórstwo węgla, produkcję koksu oraz produkcję surówki żelaza. To właśnie tutaj powstał pierwszy w całej monarchii austriackiej piec pudlarski – uruchomiony w 1836 roku. W czasie II Wojny Światowej, huta była częścią niemieckich zakładów Hermann-Goering-Werke. Zamknięcie huty i jednocześnie ostatni spust surówki miał miejsce w 1998 roku. Przez 162 lata działalności zużyto 200 mln ton surowców na wyprodukowanie 90 mln ton surówki i 42 mln ton koksu.
VP1
Wielki piec hutniczy nr 1 to teraz trasa udostępniona turystom, która prowadzi śladami produkcji surówki żelaza. Z tarasu na wysokości około 70 metrów rozpościera się piękny widok na Ostrawę i okolice.
Aula Gong
Zbiornik gazu o wymiarze ~70 m szerokości i 33 m wysokości, został przekształcony w wielofunkcyjną aulę według projektu czeskiego architekta Josefa Pleskota.
Huta Vitkovice – Pozostałe zdjęcia
Źródło:
1. ostrava.cz
2. podroze.onet.pl