Kronika Rybnicka (Rybniker Chronik), a w dalszym rozwinięciu “Dzieje miasta Rybnika i dawniejszego państwa rybnickiego na Górnym Śląsku”, to moim zdaniem pozycja obowiązkowa każdego pasjonata rybnickiej historii. Wydana w 1925 roku przez Artura Trunkhardta w dwóch językach – polskim i niemieckim. Co ważne, powstała ona na podstawie kroniki Franciszka Idzikowskiego z 1861 r.

Kronika opisuje Rybnik w kilku rozdziałach, podzielonych ze względu na okresy czasowe. Od najdawniejszych czasów, do wymarcia rodu książąt piastowo-czeskich, następnie pod panowaniem czeskim 1532 – 1740 r., a ostatnim okresem jest Rybnik pod panowaniem pruskim 1740 – 1858 r. Obszerna jest również część z dodatkami, która obejmuje opisy m.in. działalności religijnej, szkolnictwa, sądownictwa, przemysłu i handlu czy spraw komunalnych.

Pełna wersja Kroniki Rybickiej jest dostępna za darmo do czytania on-line oraz pobrania w formie PDF na stronie Śląskiej Bibliotece Cyfrowej – Kronika Rybnicka (Rybniker Chronik).

Po 100 latach od ponownego wydania Trunkhardta wiemy, że wiele z zawartych informacji możemy doprecyzować i poprawić. Jednak mimo tego, do dziś Kronika Rybnicka pojawia się w przypisach wielu opracowań.

Jako ciekawostkę dodam, że wydanie kroniki znam z dwoma okładkami, obie twarde płócienne, jednak różniące się kolorem – w wersji ciemno zielonej i druga czerwonej.

Nadmienię, że i Artur Trunkhardt oraz Franciszek Idzikowski to postacie barwne i mocno związane z Rybnikiem. Trunkhardt odpowiadał m.in za nowe tabliczki z nazwami ulic z lat dwudziestych XX wieku. Natomiast Idzikowski nie tylko stworzył podwaliny kroniki rybnickiej, ale jest także autorem “Opole: dzieje miasta do 1863 roku”. Obaj Panowie pomimo różnych czasów, stawiali opór niemcom – Artur wielokrotnie był skazywany przez sąd za obrazę Adolfa Hitlera, a Franciszek miał gdzieś wytyczne rządu niemieckiego w kwestii doceniania wpływu Niemiec na ziemie śląskie.

Wydanie z 1925 roku, które powstało z inicjatywy Artura Trunkhardta wymagało nie lada środków finansowych, zapewne dlatego w kronice, możemy odnaleźć wiele ciekawych reklam m.in. rybnickich firm i przedsiębiorców z tamtych czasów: