Drewniana pieczęć, z napisem w otoku “ZAKŁAD MISYJNY RYBNIK” jest ściśle związana z działalnością ojców werbistów. Wewnątrz dostrzeżemy jeszcze napis “Prokura i Administracja czasopism”. Pochodzi ona z około 1930 r., a datowanie oparte jest na fakcie, że nazwa “Zakład Misyjny” pojawiała się do 1932 roku.

Historia werbistów w Rybniku sięga pierwszych lat po I Wojnie Światowej. Dokładnie w 1921 roku zakupiono dom, a 9 lutego 1923 r. zainaugurowano w nim działalność pierwszego w Polsce Niższego Seminarium Misyjnego.

Na stronie werbisci.pl można przeczytać:

Pierwszym rektorem Domu Misyjnego został o. Teodor Sąsała SVD, za którego staraniem już w październiku tego samego roku poświęcona została kaplica pod wezwaniem Królowej Apostołów. Kolejny rektor, o. Tomasz Puchała SVD, powołał do istnienia spółkę o nazwie „Katolicka Drukarnia i Księgarnia Misyjna w Rybniku”. Jej dyrektorem i redaktorem naczelnym wydawanych czasopism został o. Emil Drobny SVD, który większość życia poświęcił szerzeniu idei misyjnej oraz wspieraniu polskości wśród miejscowych poprzez badanie dziejów i kultury ziem dawnego księstwa raciborsko-rybnickiego. On też przyczynił się do założenia biblioteki klasztornej ze specjalną serią ksiąg i dokumentów poświęconych Śląskowi „Silesiaca”, muzeum etnograficznego z unikatowymi zbiorami oraz ogrodu botanicznego.

I to najprawdopodobniej z faktem wydawania czasopism lub biblioteką można łączyć prezentowaną pieczątkę.