Josef Merekwa urodził się w 1879 r. Jego dziadek (również Josef) przybył do Wodzisławia wraz z rodziną w 1865 r. z pobliskiej, czeskiej wsi Kuchelna. Czytając o jego tułaczkach pomiędzy różnymi miejscowościami, zapewne szukał dogodnej lokalizacji do osiedlenia się i zapewnienia bytu swojej rodzinie. Ojciec Franz zmarł na zawał serca gdy Josef miał zaledwie pięć lat. Jego matka wyszła ponownie za mąż.

Nie wiadomo gdzie Josef pobierał nauki, natomiast wiemy, że rozpoczął swoją działalność około 1908 r. Wtedy w pobliżu swojego rodzinnego domu zakupił hotel Germania – znajdujący się na skrzyżowaniu Placu Gladbeck i ul. ks. płk. W. Kubsza.

Na zapleczu hotelu uruchomił rozlewnię piwa, wód mineralnych i oranżady gazowanej. Co ciekawe sam nie produkował piwa, sprzedawał piwo innych producentów, sygnując je swoim nazwiskiem. Nieznane jest jednak pochodzenie piwa – czy to z pobliskich browarów w Wodzisławiu, czy może miast obok.

Zmarł w 1920 roku, pozostawiając bez potomstwa żonę Julię Kartner.

Jednym z przedmiotów, które pamięta lata świetności rozlewni Josefa, jest prezentowana butelka z napisem:

MERWANA
D.R.W.Z.No 1184557
Josef Merkwa
Loslau O.S

Skrót D.R.W.Z. rozwijamy na Deutsches Reichs Waren Zeichen, czyli znak towarowy rzeszy niemieckiej.

Butelkę domyka porcelanowy kapsel opisany: JOSEF MERKWA LOSLAU.

Masz podobny przedmiot?

Masz podobną butelką lub inną z rejonu Rybnik, Żory, Wodzisław Śląski, Rydułtowy Racibórz? Chcesz ją wycenić lub sprzedać? Napisz do mnie maila wraz ze zdjęciem na adres: [email protected].

Źródła:

  • 1. „Historia Warzona Piwem – Rzecz o browarach Wodzisławia Śląskiego”, Sławomir Kulpa, Wodzisław Śląski, 2016 r.
  • 2. Typy oznaczeń, patenty, rejestry na dzień 06.01.2025 r.