MRÓwienie jest ideą wspólnych, co rocznych wyjazdów w miejsca związane z szeroko pojętą historią wojskowości i techniki. Początek tej inicjatywy sięga 2001 roku, a jej głównym organizatorem jest Krzysztof „Mrówa” – pasjonat historii, poszukiwacz.

Nota historyczna

Historia MRÓ(U)wień jest już dość długa i pamięta czasy kiedy ja ledwo co kończyłem podstawówkę :-)

Zaczynając w sposób chronologicznych – w 2001 roku Zbyszek „Czapla” za pośrednictwem Internetu zapoznał paru innych fascynatów Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Wspólnie wybrali się na (jak to określono) dość „nieudolne” zwiedzanie MRU. Po kilku latach pobyt ten został nazwany „Czaplowaniem” i kurtuazyjnie jest zaliczany do MRUwien. Kulisy następnego z wyjazdów, który to defakto zapoczątkował ideę MRÓ(U)wień, Krzysztof opisuje w następujący sposób:

W księdze gości strony „Bunkrowiec” wpisałem się, że interesuję się MRU, chodzę po nim od 1977r , oprowadzałem wycieczki, znam podziemia itd.. Podałem adres mailowy.

Po jakimś czasie dostałem maila – jak się później okazało od Zbyszka, w którym pisał, że on także interesuje się MRU, był tam dwa razy ale widział tylko kawałek. Najpierw wymienialiśmy wiadomości na maila, potem na GG, potem godzinami rozmawialiśmy na Skype i tak zawiązała się internetowa przyjaźń. W końcu Zbyszek zaproponował, aby zrobić wyprawę na MRU pod moim przewodnictwem, gdzie pokazałbym mu MRU. Zapowiedział, że będzie z nim 2-3 kolegów. Godzinami obgadywaliśmy przebieg trasy co zobaczymy, gdzie będziemy.

W końcu doszło do pierwszego spotkania i zwiedzania w 2002r. W dzień zwiedzaliśmy „górę”, w nocy „dół”. Trwało to tydzień.

Następne wyjazdy odbywały się praktycznie co roku i stały się pewną „tradycją”.

MRÓwienie czy MRUwienie?

Sama nazwa „MRÓ(U)wienie” jest połączeniem nazwiska Krzysztofa – MRÓwka oraz MRU.
Pierwsze trzy MRÓ(U)wienia odbyły się na MRU, kolejne zaczęły się oddalać i w pewnym momencie dotyczyły zupełnie innych regionów Polski. Nastąpił więc podział:

  • MRUwienie – to te, gdy w planach było zwiedzanie MRU,
  • MRÓwienie – to te bez zwiedzania MRU.

Wyjazdy

Do tej pory z sukcesem udało zorganizować się 14 wyjazdów. Zwiedzając przy tym sporą część Polski oraz mały kawałek Europy. Przez ostatnie lata widać tendencję do coraz to liczniejszej grupy. Czy i w następnym roku, pobijemy rekord w kwestii ilości uczestników? :-)

Poniżej lista wszystkich zorganizowanych wypraw:

  1. Czaplowanie 2001 – MRU, 5 osób,
  2. MRUwienie 2002 – MRU, 4 osoby,
  3. MRUwienie 2003 – MRU, 7 osób,
  4. MRUwienie 2004 – Szwecja, Norwegia, Dania, Belgia, Francja, MRU 8 osób,
  5. MRUwienie 2005 – Poznań, MRU, Kostrzyn, Świnoujście, 7 osób,
  6. MRUwienie 2006 – Poznań, Wał Pomorski, MRU 8 osób.

W 2007 roku z różnych powodów i komplikacji MRÓwienie nie odbyło się.

  1. MRÓwienie 2008 – Giżycko, Mamerki, Kanał Mazurski, Jeże, Pisz, Stańczyki, Bakałażewo, Osowiec, Wólka Piaseczna, 7 osób,
  2. MRÓwienie 2009 – Wyry, Strychów, OWS, Kanał Gliwicki, Niezdara, Bobrowniki, Brzeziny, Guido, Kol. Zygmunt, Godula, Węgierska Górka, Przyborów, Kędzierzyn, 8 osób,
  3. MRÓwienie 2010 – Jastarnia, Hel, Gdynia, Gdańsk, 7 osób,
  4. MRUwienie 2011 – MRU, Góry Sowie, 3 osoby.

W 2012 roku ze względu na niską frekwencję chętnych na wspólny wyjazd, MRÓwienie nie odbyło się.

  1. MRÓwienie 2013 – Kraków, 8 osób,
  2. MRÓwienie 2014 – Świnoujście, 11 osób,
  3. MRÓwienie 2015 – Toruń, Grudziądz, Linia Osy, Tczew, Śluza Biała Góra, 14 osób (relacja z wyprawy),
  4. MRÓwienie 2016 – Nysa, Kłodzko, Kraliki, Riese, Wałbrzych, 17 osób.