Pierwszy dzień tegorocznego MRÓwienia zakończyliśmy niespodzianką przygotowaną przez Krzysztofa. O ile całość wypadu była zaplanowana i znana w każdym szczególe, to akurat te popołudnie było dla nas tajemnicą. Nikt nie wiedział gdzie się zatrzymamy, a tym bardziej co ciekawego zobaczymy.

Z Nysy wyjechaliśmy drogą krajową 46 w stronę Otmuchowa. Za miastem zjechaliśmy w polną drogę kierując się na tamę ziemną Jeziora Otmuchowskiego.

Jezioro Otmuchowskie – to sztucznie utworzone zalewisko, zbudowane w latach 1928-1933 jako zbiornik zaporowo-retencyjny. Nazywany w tamtych czasach jako Staubecken Ottmachau. Uroczyste oddanie jeziora do użytku wraz z czteroturbinową elektrownią wodną o mocy 4,8 MW nastąpiło 17 czerwca 1933 roku.

Jezioro Otmuchowskie

My jednak udaliśmy się na drugą (północną) stronę tamy, do niedużego lasu znajdującego się na brzegu Nysy Kłodzkiej. Tam, trochę na ślepo szukaliśmy niemieckich fortyfikacji nieukończonej Linii Nysy, która prawdopodobnie miała być przedłużeniem fortyfikacji Linii Odry.

Niemieckie schrony w Otmuchowie

Za datę budowy obiektów przyjmuje się około 1937 – 1938 rok. Choć istnieje podejrzenie, że mogły powstać nieco wcześniej ze względu na zastosowane rozwiązania konstrukcyjne. Mowa tutaj m.in. o braku wewnętrznych strzelnic obrony wejścia. (post użytkownika WojtaSS)

W skład umocnień wchodzą dwa schrony bojowe (jednoizbowe z przedsionkiem) oraz jeden schron bierny (prawdopodobnie magazyn np. amunicji).

Otmuchów Bunkry - schrony bojowe

Pierwszy z schronów bojowych (zdjęcie powyżej) posiada bardzo oryginalne maskowanie – został obłożony kamieniem, prawdopodobnie wydobytym z pobliskiej rzeki – Nysy Kłodzkiej.

Otmuchów Bunkry - schrony bojowe

Otmuchów Bunkry - schrony bojowe

Natomiast szczególnie interesujące na drugim schronie bojowym (zdjęcie powyżej), mogą być betonowe studzienki z drzewami po środku. Znajdują się na nasypie i prawdopodobnie miały pełnić rolę ochronną dla drzew dających naturalne maskowanie. W jednej z takich studzienek fani geocachingu znajdą to czego szukają (skrytka GC68JJD) :-)

Otmuchów Bunkry - schrony bojowe

Na ścianach wewnątrz schronów, znajdują się dobrze zachowane, niemieckie napisy. Schrony te posiadają także nienaruszone płyty pancerne. Niestety środek obu schronów bojowych jest zaśmiecony, a w momencie ich zwiedzania był zalany i wszelka eksploracja wnętrz była wręcz niemożliwa.

Otmuchów Bunkry - schrony bojowe

Schron bierny był prawdopodobnie magazynem. Budowla wzniesiona z czerwonej cegły, posiada dwa pomieszczenia i z tego co zauważyłem, założona została na planie prostokąta. Wnętrze jest suche co umożliwia spokojną eksplorację obiektu. Tutaj również dostrzeżemy na ścianach wyraźne niemieckie napisy.

Otmuchów Bunkry - schrony bojowe

Można by długo dywagować nad przeznaczeniem wybudowanych schronów. Fakt, że wybudowano je bliskiej odległości od tamy, a zarazem elektrowni może dawać podstawy aby sądzić, że ich głównym zadaniem była po prostu – obrona elektrowni. Z drugiej strony, linia ta podobno nie została ukończona. Może miała sięgać dalej? Do Linii Odry? Jedno jest pewne – są to pozycje o których do tej pory wiemy zdecydowanie za mało.

Otmuchów Bunkry – Galeria

Otmuchów Bunkry – Współrzędne GPS fortyfikacji

  • Schron Bojowy nr. 1 – 50.458899N, 17.153257E
  • Schron Bojowy nr. 2 – 50.458615N, 17.158331E
  • Schron Bierny – 50.460826N, 17.153949E

Otmuchów Bunkry – Na mapie

Źródło:
1. Wikipedia – Jezioro Otmuchowskie
2. fortyfikacje.net
3. forum.ioh.pl
4. fortress.hg.pl
5. fortyfikacje.legnica.pl