Kontynuując podróż do czasów PRL-u rozpoczętą postem „Rybnik na pocztówkach PRL z (cz. 1)” chciałbym przedstawić kolejną porcję uchwyconych w kadrze chwil. Przeglądając swoje zasoby widokówek z tamtego okresu mam wrażenie, że będzie to długa seria wspomnień. Tych lepszych i tych gorszych. Mam nadzieję, że i tym razem każdy znajdzie coś dla siebie. Budynek, miejsce, modę lub przewijający się co jakiś czas samochód w tle. Coś co szczególnie zapamiętał, coś co przywraca „magię” tamtych lat.
Wracam do ożywienia tego miejsca w sieci, miejsca które może nie jednoznacznie ale nakreśla moje zainteresowania.
Ten charakterystyczny pod względem architektonicznym budynek (rotunda) wybudowany został w 1975 roku jako „Dom Rzemiosła ROW”. Potocznie nazywany przez mieszkańców Rybnika – Okrąglakiem. Kto wie jakie modele samochodów widoczne są na pocztówce? Widokówka prawdopodobnie z 1984 roku.
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kamieniu, niegdyś ośrodek tętniący życiem. Pełen wody w basenach oraz ludzi wypoczywających na zielonej trawie. Dziś nieco zapomniane miejsce, w którym odbywają się okazjonalne imprezy. Kto jeździł do Kamienia na basen? Stempel pocztowy z 1980 roku.
Widok na ulicę Tadeusza Kościuszki. Zdjęcie wykonane z rejonu skrzyżowania z ulicą Bolesława Chrobrego. Po prawej stronie w oddali zauważalny jest Mechanik, szkoła w której spędziłem trzy lata liceum. Na ulicy widoczne są dwa niebieskie autobusy – zastanawia mnie tylko czy to San H100 czy może Jelcz 043. Jak myślicie? Stempel pocztowy z 1979 roku, jednak pocztówka wydaje się być o kilka lat starsza.
Osiedle Tysiąclecia znajdujące się w dzielnicy Maroko-Nowiny. Jego budowa rozpoczęła się w latach 60-tych. Powstawało ono jako jedno z pierwszych po zakończeniu II Wojny Światowej. Osiedle z którym byłem związany przez wiele lat, za sprawą uczęszczania do Szkoły Podstawowej nr 11. Widokówka prawdopodobnie z 1966 roku.
Zielony „Plac Wolności”. Tak można było by opisać krótkim zdaniem tę pocztówkę. Zieleńce i drzewa zamiast betonowych słupków i płyt chodnikowych. W tle klasyczne PRL-owe autobusy. Widokówka prawdopodobnie z 1965 roku.
Zachodnia pierzeja rynku. Widok na kamienicę w której aktualnie znajduje się McDonald. Sklepy „Włókno” i „Delikatesy” już nie istnieją. Jedynie Bank Spółdzielczy który znajduje się po prawej stronie istnieje po dziś dzień. Tak jak na poprzednim zdjęciu, zieleni jest zdecydowanie więcej niż teraz. Widokówka prawdopodobnie z 1988 roku.
Ujęcie wykonane przy wlocie ulicy Zamkowej, kiedyś po lewej stronie fotografa znajdowała się długa i wąska księgarnia techniczna. Jak widać, kiedyś na rynku trzeba było „bardziej” uważać na samochody niż dzisiaj :) Była jezdnia, miejsca parkingowe oraz przejścia dla pieszych. Widokówka prawdopodobnie z 1975 roku.
Widok na ulicę Kościelną. Z tyłu dwie piękne ciężarówki, być może z zaopatrzeniem do sklepów. W tle najstarszy rybnicki kościół. Zwróć uwagę na wiszącą lampę nad jezdnią – rewelacja! Widokówka prawdopodobnie z 1964 roku.
Ulica Sobieskiego. W miejscu Apteki aktualnie znajduje się księgarnia Sowa. Widokówka sprawia wrażenie, że ma się do czynienia z dość ruchliwą ulicą. Dzisiaj na szczęście zrewitalizowany deptak – dość spokojny i całkiem ładny. Widokówka prawdopodobnie z 1984 roku.
Widok na ulicę Saint Vallier. Pocztówka nie jest piękna pod względem całokształtu – oto taki sobie widok na bloki w centrum miasta. Mnie jednak urzekła ze względu na różnorodność zaparkowanych samochodów. Ktoś zna ich marki i modele? Widokówka prawdopodobnie z 1984 roku.
Jeżeli nie widziałeś jeszcze pierwszej części serii to zapraszam: Rybnik na pocztówkach z PRL. Następna część serii – Rybnik PRL – niebawem :)