Świeradów-Zdrój to niespełna 5 tys. miasto w województwie dolnośląskim słynące z kąpieli świerkowych i borowinowych. O leczniczych właściwościach wód z Świeradowa-Zdroju pisał już w 1572 roku śląski lekarz Leonard Thurneysser. Znajdziemy tutaj również kilkanaście zabytkowych budynków m.in. ponad stuletnią wille „Marzenie” w której podobno przebywała Eva Braun – konkubina a następnie żona kanclerza III Rzeszy – Adolfa Hitlera.

Dom Zdrojowy - Świeradów-Zdrój

Nowy Dom Zdrojowy – wzniesiony w 1899 roku po pożarze (z 14 grudnia 1895 roku), który w całości strawił wcześniejszy Dom Zdrojowy zbudowany przez hrabiów von Schaffgotsch. Koszt nowej inwestycji wynosił półtora miliona marek a przy jego budowie pracowało 600 robotników. Nad budowlą góruje 45 metrowa wieża zegarowa.

W lutym 1970 roku Dom Zdrojowy po raz kolejny został zajęty przez pożar, na szczęście szybka interwencja zapobiegła dalszym zniszczeniom – spalona została jedynie część czwartego piętra. Remont i modernizację budynku zakończono w 1975 roku.

Hala Spacerowa - Świeradów-Zdrój

Hala Spacerowa zbudowana z drzewa modrzewiowego, z roślinną polichromią, witrażami ma 80 metrów długości. Nad sceną która znajduje się na samym środku umieszczony jest herb rodziny von Schaffgotsch. To największa tego typu budowla w Sudetach. Wstęp do hali w okresie letnim możliwy jest codziennie w godzinach 7.00 – 20.00, wejście jest darmowe.

Hala Spacerowa - Świeradów-Zdrój

W Hali Spacerowej przy głównym wejściu znajduje się ujęcie pitnej wody mineralnej (szczawy wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowe z zawartością żelaza, fluoru oraz radonu). Oprócz tego znajdziemy również stoisko z haftowanymi obrusami oraz sklepy z pamiątkami.

Sanatorium Szarotka - Świeradów-Zdrój

Sanatorium „Szarotka” (ul. Zdrojowa 2) z 1900 roku. 1 W mieście znajdziemy jeszcze kilkanaście innych budynków o podobnej architekturze.

Żaby - Świeradów-Zdrój

Żaba w Świeradowie Zdroju traktowana jest jako symbol miasta i wykorzystywana jest do jego promocji. Jeżeli wierzyć przekazom książkowym to wszystko to przez inżyniera Paula Schmidta, który w 1933 roku zainteresował się martwą, nierozkładającą się w źródlanej wodzie żabą. Po przeprowadzeniu badań składu wody okazało się, że jest ona bogata w pierwiastek radonu.2 Radon to bezwonny gaz, który korzystnie wpływa na:

  • przemiany komórkowe,
  • procesy enzymatyczne,
  • działa rozkurczająco na naczynia krwionośne i zwoje nerwów sympatycznych,
  • wzmacnia tkankę nerwową, ośrodki podkorowe oraz gruczoły wewnętrznego wydzielania. 3

Radon w Świeradowie Zdroju zawarty jest w wodzie, w glebie oraz w powietrzu.

Ścieżka spacerowa - Świeradów-Zdrój

Ścieżka spacerowa pomiędzy Parkiem Zdrojowym a podnóżem Domu Zdrojowego liczącego ponad 160 metrów. Mniej więcej w jej połowie znajdziemy sztuczną grotę z zdjęcia poniżej.

Sztuczna Grota - Świeradów-Zdrój

Sztuczna grota, wcześniej służyła za pijalnię wody mineralnej. Obok wmurowano tabliczkę ku czci dr Mieczysława Orłowicza – popularyzatora turystyki w Sudetach. 4

Schronisko na Stogu Izerskim - Świeradów-Zdrój

Schronisko na Stogu Izerskim wybudowano w 1924 roku z inicjatywy Josefa Siebelta (ze środków rodziny Schaffgotch) w stylu śląsko-łużyckim. Znajduje się poniżej szczytu Stóg Izerski – 1107 m n.p.m. Do schroniska możemy dostać się najnowocześniejszą koleją gondolową w Polsce (czynna przez cały rok), do dyspozycji gości jest 71 gondol, które w 8 minut pokonują trasę na sam szczyt o długości 2172 metrów. Zimą dostępna jest także naśnieżana trasa narciarska, której długość wynosi 2500 metrów a średnie nachylenie to 19%. 5

Kolejka gondolowa na Stog Izerski - Świeradów-Zdrój

Z okolicami tego urodziwego miasta związana jest także pewna tajemnica – legenda. Otóż pod koniec 1941 roku w rejon Świeradowa Zdroju dotarła kolumna niemieckich ciężarówek wypełnionych skrzyniami o nieznanej zawartości. Pakunki ukryto, a jeńców wykonujących prace – oprócz jednego który zdołał uciec – rozstrzelano.
Więcej na ten temat można przeczytać w artykule „Tajemnica Sępiej Góry„.

Dom Wypoczynkowy Magnolia - Świeradów-Zdrój

Na powyższym zdjęciu przedstawiono jeden z wielu w tym mieście domów wypoczynkowych – Magnolia, który serdecznie polecam :-)


Źródło:
1 http://pl.wikipedia.org/wiki/Świeradów-Zdrój
2 „Dolnego Śląska skarby, osobliwości i cuda”, Marek Perzyński
3 http://www.swieradowzdroj.pl/Swieradowskie-wody/s-120-140
4 „Niezbędnik turysty”
5 http://www.stogizerski.pl/gondola.html