Pocztówka przedstawia budynek starej szkoły w dzielnicy Smolna przy ulicy Wodzisławskiej (aktualnie przedszkole). Wzdłuż szosy zauważalne są rosnące drzewa, nieco tak jakby spokojniej… Front samego budynku wygląda na otynkowany, a aktualnie możemy na nim dostrzec jedynie surową cegłę z śladami ostrzału z czasów II wojny światowej.

Parcelę pod budowę tej jednej z najstarszych szkół zakupiono 28.03.1873 roku. Budynek wzniesiono w 1879, a następnie pod koniec XIX w. kolejny. W obu budynkach mieściło się 7 izb lekcyjnych i 3 mieszkania służbowe dla kierownika szkoły, nauczyciela i woźnego.

W latach 1903-1921 kierownikiem był rektor Franciszek Baron z Toszka – zagorzały germanizator. Po przejęciu Rybnika przez władze polskie, Baron wyjechał do Świdnicy, gdzie w latach 40-tych XX wieku – zmarł.

Podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku miały w rejonie szkoły walki o których można poczytać w artykule Obrona Rybnika w dzielnicy Smolna – 1 września 1939.

W latach 70-tych XX wieku budynek został nieco przebudowany. Więcej na temat historii szkoły można przeczytać na stronie tygodnika Nowiny.

Metryczka:

Plik:Zobacz w pełnej dostępnej rozdzielczości
Nazwa:Rybnik Schule II., Vorstadt
Wydawca:Verlagz-Anstalt G. m. b. H., Dresden-BlasewitzData wydania:~ 1920

Chcesz zobaczyć więcej rybnickich pocztówek? Wróć w takim razie do listy rybnickich pocztówek.