Plakietkę wypatrzyłem dawno temu na aukcji internetowej. Motocyklista na swojej maszynie, w tle zarysowana druga postać na rydwanie. W otoku liście, te na dole wyglądają na dębowe. Poniżej delikatnie wygrawerowany napis:
ZA
WYŚCIG TOROWY
RYBNIK 30.4.33
Punkt zapalny mamy więc rzuciłem się w wir przeszukiwania lokalnych czasopisma z ubiegłego wieku. Po kilku przejrzanych wydaniach natrafiłem na artykuł opisujący to wydarzenie. 1
Wyścigi motocyklowe z niedzieli 30 kwietnia 1933 r. odbyły się przy stosunkowo dobrej pogodzie na „nowym targowisku„. Zgromadziły kilkutysięczną publiczność, a jak na owe czasy, rzadko kiedy w Rybniku można było zebrać podobną publikę na wydarzeniu sportowym czy festynie. Co więcej, większości publiczności mogła uczestniczyć w niej bezpłatnie.
Wyścigi przeprowadzono w kategoriach do 350 cm3 i 500 cm3, a klasyfikacja zwycięzców wyglądała następująco:
Kategoria do 350: 1. Baron z Bielska na motocyklu Velocette; 2. Krysta z Bielska na Chater Lea.
Kategoria do 500: 1. Kopiec R. z Rybnika na Norton; 2. Baron.
Najszybszy czas dnia: Baron.
Mistrz klubu: H. Jung z Rybnika na Ariel.
Bieg tatarski: Mydlak z Rybnika na Ariel.
Pamiątkowa plakietka była prawdopodobnie rozdawana biorącym udział zawodnikom. Jedna z takich przetrwała i trafiła finalnie w moje ręce :)
Leopold Baron
Jak widać Baron, a dokładniej Leopold Baron całkiem dobrze poradził sobie w tych zawodach – zwyciężył w kategorii do 350 cm3, był drugi do 500 cm3 oraz uzyskał najszybszy czas.
Leopold Baron (Beskidzki Klub Motorowy). 1934 rok.
Źródło: Zbiory NAC
Leopold był członkiem Beskidzkiego Klubu Motorowego założonego w 1928 roku przez Stanisława Migdacza. Wielokrotnie wygrywał zawody w okresie międzywojennym i był najlepszym zawodnikiem wyścigów ulicznych i zawodów żużlowych.2 Między innymi w drugich Indywidualnych Mistrzostwach Polski, które odbyły się 16 lipca 1933 roku w Mysłowicach, został mistrzem kraju w klasie 350 cm3.3
Bieg tatarski
Zastanawia mnie ostatnia pozycja “bieg tatarski”? Na czym polegała ta konkurencja?
Czy ktoś wie? Ponieważ, na ten moment, nie udało mi się odnaleźć, jakiegokolwiek wytłumaczenia.
Warto zauważyć, że podobne wyścigi w tej samej kategorii miały miejsca w okolicy.
Ilustrowany Dziennik Polska Zachodnia | Ilustrowany Dziennik Polska Zachodnia |
Ariel, Chater Lea, Norton i Velocette
Motocykle, na których brano udział w wyścigu, nie są dokładnie opisane. Z artykułu znamy jedynie markę motocykla bez konkretnego modelu, jednak warto rzucić okiem jak mogły wyglądać potencjalne maszyny.
Velocette | Norton |
Chater Lea | Ariel |
Źródło: Yesterdays
W notatce, która była moim źródłem, jest jeszcze wspomnienie, że taka impreza przypomina o braku odpowiedniego stadionu sportowego w Rybniku, a jako przyczynę podaje się deficyt pieniędzy w magistracie na ów obiekt. Mimo wszystko stadion powstał, jednak został otwarty z lekkim opóźnieniem w 1939 r.
Źródła:
- 1. „Sztandar Polski i Gazeta Rybnicka”, nr 51, 1933 r.
- 2. Beskidzki Klub Motorowy na dzień 21.02.2024 r.
- 3. Historia Speedwaya w Polsce na dzień 21.02.2024 r.