W 1828 roku majątek Lubotyń został zakupiony przez Karola Macieja Gabryela von Rudzińskiego. Dzięki zaradności doprowadził on do rozwoju wsi – wzniósł gorzelnię, browar, założył bażanciarnię oraz dwa folwarki Karlshof i przedstawiony w niniejszym artykule folwark Konstanzienhof.
Folwark Konstanzienhof znajduje się przy polnej drodze łączącej dwie wsie – Kozłówki i Lubotyń (województwo opolskie, gmina Kietrz). Teren folwarku porośnięty jest aktualnie drzewami pomiędzy którymi widoczna jest ruina budynku mieszkalnego. Wokół otoczony polami uprawnymi, a w odległości około 500 metrów w lini prostej znajdziemy dwa kopce – archeolodzy oceniają, że powstały one w średniowieczu. Na mapie z około 1893 roku, kopce nazywane są Schweden Schanzen.1
Folwark powstał prawdopodobnie około połowy XIX wieku. Nazywany również folwarkiem Konstancji, a w czasach przed II Wojną Światową jako (Obora) Konstantin Hof co potwierdza mapa Hofrichtera.
Właścicielami posiadłości był także:2
- Dr Albin von Rudno-Rudzinski, około 1905 roku,
- Martin Jüttner, około 1921 roku
- oraz rodzina Englisch, około 1938 roku.
Budynek mieszkalny wybudowany został na planie prostokąta. Parterowy budynek posiadał piwnicę oraz użytkowe poddasze z lukarnami. Do jego budowy wykorzystano cegłę którą pierwotnie otynkowano.3
Tóż po zakończeniu II Wojny Światowej w budynku tym zostali zakwaterowani wysiedleńcy, których w późniejszym czasie eksmitowano, a zabudowania folwarku zainkasowano pod PGR. Aktualnie folwark popadł w ruinę prawdopodobnie nie do uratowania…
Lubotyń Folwark Konstanzienhof – Zdjęcia
Źródło:
1. Karte des Deutschen Reiches (Generalstabskarte), 1:100 000, ~1893r.
2. Forum Powiatu Głubczyckiego
3. Pałace Śląska, Katalog zabytkowych rezydencji