Historia pałacu w Tworkowie zahacza o wieki średnie – przypuszczalnie uważa się, że stanął on na średniowiecznej warowni o cechach gotyckich z XIV wieku.

Budowę pałacu zainicjował Kasper Wiskota von Wodnik w 1567 roku, niestety jego śmierć i kłopoty finansowe następców wstrzymały budowę do 1585 roku. Za ukończenie budowli odpowiedzialny jest Hynek Petrowicz Charwat von Wiece z Miedoni który zakupił wieś Tworków od Adama Bess von Koelna.

Ruiny pałacu w Tworkowie

Pałac służył przez długie lata wielu rodom, które przejmowały wieś Tworków w drodze zakupu, zastawu za długi lub dzierżawy.

W czasie wojen 30-letnich pałac zamieniony został w kwaterę wojskową. W latach 1621-37 rodzina Lichnowski rozbudowała go i zmodernizowała wnętrza.

Kolejna rozbudowa dokonana została przez rodzinę Reiswitzach w 1666 roku.

W 1772 roku za 130 tys. guldenów rodzina Eichendorff, która odkupiła pałac od siostry barona von Trach. Za ich sprawą powiększono położone w pobliżu stawy oraz w 1830 roku założono park w stylu angielskim.

W latach 1872-74 na zlecenie hrabi von Saurma-Jeltscha dokonano gruntownej przebudowy pałacu w stylu neorenesansowym.

Za projekt i prace odpowiedzialny był Carl Heydenreich. To właśnie wtedy dobudowano m.in. arkady otaczające dziedziniec oraz czworoboczną wieżę z datą 1872 oraz herbem rodziny von Saurma-Jeltsch.

Układ sytuacyjny pałacu po przebudowie prezentuje się następująco:

Pałac w Tworkowie - Układ sytuacyjny

W nocy z 8 na 9 stycznia 1931 roku z niewiadomych przyczyn wybuchł pożar, który w moment zajął cały pałac. Według wspomnień Ludwika Bielaczka z Tworkowa, łuna ognia była widoczna w promieniu 60 kilometrów. Towarzystwo ubezpieczeniowe odmówiło wypłacenia odszkodowania za poniesione straty – uzasadniając swoją decyzję tym, że celowo zniszczono także partie które ocalone zostały od ognia. Finalnie spór został rozwiązany drogą sądową, przyznając 100 tys. marek odszkodowania (ówczesny właściciel domagał się 500 tys. marek). W całą sprawę pożaru wdziera się również nutka kryminału. Wspomniany Pan Ludwik insynuuje, że pałac został podpalony specjalnie na co wskazuje kilka dowodów, m.in:

  • przed katastrofą zlecono impregnację drewnianych elementów konstrukcji,
  • osoba kierująca wspomnianymi pracami zmarła z niewyjaśnionych przyczyn,
  • właściciel nie przejął się poniesionymi stratami.

Ile prawdy w tych przypuszczeniach? Nie wiemy i prawdopodobnie nic w tej kwestii się nie zmieni. Niestety po tym wydarzeniu nie podjęto się odbudowy pałacu.

Według krążącej legendy w pałacu pojawiała się Biała Dama, która zwiastowała nieszczęście. Podobno ostatni raz pojawiła się w Wigilię 1930 roku – kilka dni przed wybuchem feralnego pożaru.

Podczas II Wojny Światowej a dokładniej w 1945 roku pałac spłoną po raz drugi – zniszczenia oszacowano na 90%.

Miejscowi wierzą, że w Tworkowie znajduje się podziemny tunel łączący pałac z lasem Urbanek. Wejście w lesie do tunelu ma zamykać duży kamień.


Wstęp na teren ruin pałacu jest możliwy:

  • od poniedziałku do piątku od 11.00 do 19.00,
  • w soboty, niedziele, i święta od 13.00 do 19.00.

Bilet normalny indywidualny – 2 zł,
Bilet grupowy dla grup powyżej 15 osób – 20 zł,
Bilet dla wykonujących zdjęcia ślubne – 80 zł od pary ślubnej.

Pozostałe zdjęcia:


Źródło:
„Tajemnice Ziemi Raciborskiej”, Grzegorz Wawoczny
Tablica informacyjna umieszczona przed Pałacem
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pałac_w_Tworkowie
http://www.krzyzanowice.pl/turystyka/ruiny_w_tworkowie.html