Pławniowice
Pławniowice to wieś stołecka w gminie Rudziniec. Wzmiankowana była już w 1317 roku, a jej znaczenie wzrosło w momencie gdy dobra Pławniowice w 1737 roku zakupił Franciszek Wolfgang von Stechow – pierwszy landrat (starosta) powiatu gliwicko-toszeckiego po zajęciu Śląska przez Prusy. W latach 1936 – 1945 wieś nosiła nazwę Flößingen.
Miejsca warte zwiedzenia w Pławniowicach to:
- Pławniowice Pałac – zespół pałacowo-parkowy opisywany w niniejszym poście,
- Wozownia i Dom Kawalera,
- Spichlerz dworski,
- Jezioro Pławniowice.
Pławniowice Pałac
Pałac w Pławniowicach to trzyskrzydłowa budowla w stylu neomanieryzmu niderlandzkiego, usytuowana na planie podkowy. Dwa skrzydła zwrócone zostały ku tyłowi. Środkowe zaprezentowano na fotografii głównej niniejszego artykułu. Cechuje go różnorodność kolorystyczna oraz fakturowa murów – czerwone ceglane ściany, kamienne detale na rogach budynku oraz wokół okien, liczne wieże (jest ich aż siedem), wieżyczki, iglice i lukarny, które nadają niepowtarzalnego charakteru.
Pomiędzy tylnymi skrzydłami znajduje się tzw. Dziedziniec Maryjny – nazwa wzięła się od stojącej tam figury Matki Boskiej z Dzieciątkiem.
Pomniki na dziedzińcu pałacu:
- Popiersie Giovanniego Baptisty Angelo von Ballestrero di Castellengo (1709-1757) – protoplasty śląskich Ballestremów,
- Figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem.
Pałac wybudowany został latach 1882 – 1885 na zlecenie hrabiego Karola Franciszka II Ballestrema. Wzniesiono go na miejscu wcześniejszego pałacu zbudowanego w 1737 r. Pracami zajmował się mistrz budowlany Heidenreich Karl vel Konstantyn z Kopic koło Grodkowa.
W 1945 roku w budynku pałacowym stacjonował marszałek Iwan Koniew – dowódca 1 Frontu Ukrainskiego, który odbijał z rąk nazistów m.in. część Krakowa oraz obszar Górnego Śląska. Po wojnie pałac został przekazany do dyspozycji władz kościelnych, jednak czasowo znajdowały się tutaj także biura administracji spółdzielni rolnej.
Obecnie obiekt jest siedzibą Ośrodka Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Gliwickiej. Jesienią 1993 roku rozpoczęto kapitalny remont wymieniając między innymi konstrukcje i pokrycie dachów, belki stropowe, naprawiono elewacje, mury oraz fundamenty. Przeprowadzano także prace konserwatorskie w pomieszczeniach budynku.
Zwiedzanie pałacu odbywa się wyłącznie z przewodnikiem w niedziele i czwartki (więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie). Bez problemu można jednak spacerować po alejkach parku który otacza cały pałac.
Najwyższa wieża znajdująca się przy przedniej części wschodniego skrzydła.
Na dwóch powyższych fotografiach znajduje się budynek wozownii.